Články

Ekonomický kolaps – na co se připravit

Ekonomický kolaps, sociální kolaps, black out,… napadlo vás někdy co byste dělali, kdyby tyto scénáře nastaly? V 90.letech nastal v Argentině ekonomický a s tím související i společenský kolaps. Z prosperující země se stalo místo, kde lidé doslova bojovali o přežití. Nehledejme jednu jedinou příčinu. Je to spíš soubor mnoha rozhodnutí a událostí, které k tomu vedli. Avšak okolnímu světu to byl jednoznačný vzkaz. Jak si to představit? Postupným rozpadem systému došlo k tomu, že přestalo fungovat prakticky vše. Stačí tři dny, kdy nejde elektřina a věci, které se berou jako samozřejmost, prostě nejsou. Potraviny se kazí, obchody ani infrastruktura nefunguje. Lidé postupně nemají co jíst, problém je s pitnou vodou i odpadem. Šíří se nemoci a obnovení systému v nedohlednu.

Jak se na takovou situaci připravit? A jde to vůbec? Zajisté je lepší vědět, jaké jsou možnosti a co očekávat. Je několik bodů, které stojí za to zvážit.

Základními body, které budou prioritní, jsou voda, jídlo, elektrická energie, bezpečnost. Ideální variantou je mít vlastní zdroj pitné vody, případně vědět, kde nejbližší nezávislý zdroj vody je. Ti, co se opravdu připravují myslí i na zásoby vody v tancích, či kanistrech dobře uskladněných tak, že vydrží po dlouhá léta. Jídlo a jeho nedostatek se dá zajistit pouze zásobami, ideálně konzervy. Konzervované a sušené jídlo se dá také velmi dobře skladovat. Co se týká elektrické energie, zajisté se hodí mít vlastní generátor, zásobu nabíjecích baterií. Svítilny, které budou naprostou nezbytností, se vyplatí mít jak silné halogenové, tak i menší led svítidla, která dlouho vydrží. Solární nabíječky autobaterií i normálních baterií budou v případě kolapsu nutností.

Bezpečnost, jak se ukázalo v Argentině, bylo nutno si zajistit vlastními silami. Kolaps, který vede k tomu, že lidé nemají co jíst a pít, nutí lidi ke krajním řešení. Pokud si vzpomenete na chování některých lidí kolem povodní, tak to by byl pouze slabý odvar toho, co může nastat. V takovém případě se hodí zbraně. Lidé v Argentině museli být ozbrojeni, aby si uchránili i to málo co měli. Nestačí si však pouze vybrat zbraň, je nutné k ní mít i dostatek nábojů. Experti doporučují tak kolem 1000 kusů ráže podle toho jakou zbraň vlastníte. K vaší výbavě by měla přibýt i neprůstřelná vesta, protože zbraně budou mít nakonec prakticky všichni.

Přemýšlíte také, jestli bude lepší žít ve městě, nebo na vesnici? Vesnice sice zní lákavěji, protože by umožnila větší možnosti samozásobování. Problémem však zůstává fakt, že když k vám někdo přijde krást, zůstane tam delší dobu… Ideálním řešením se zdá být připraven na vlastní malou vesnici, kterou budete obývat se svými přáteli, kteří jsou podobného ražení jako vy. V tomto případě si můžete vzájemně hodně pomoci. Tady budou mít navrch Ti, kteří vědí jak se postarat o zahradu, zvířata i dům.

Zdá se vám to vše jako přehnané? Vypadá to, jako bychom se měli chytat na válku? Ne, rozhodně nechceme nikoho děsit, ovšem jak říká staré rčení „Štěstí přeje připraveným.“  Sami se podívejme kolem sebe, jak vypadá současná situace a jaké jsou možné scénáře. Když si představíte co byste právě teď dělali, kdyby to nastalo…

1 Shares

3 komentáře

  1. Pingback: Zlato: Tradiční investice i jistota v době krize | Zlatokopove.cz

  2. Karlos

    Rozhodně pro případ krize doporučuji si pořídit pistole, automatické pušky a samopaly, které používá armáda a policie státu ve kterém se člověk nachází. Díky tomu, že budou vykradeny vojenské sklady a zbrojnice, tak nebude problém s doplňováním nábojů na rozdíl od zbraní nestandardní ráže.

  3. Pokud má člověk možnost se předzásobit větším množstvím trvanlivého jídla, zboží, které může později směňovat za jiné věci, tak je to ideální. Dobré je mít zásobu cigaret, kafe, benzínu, konzerv a sušených trvanlivých potravin. Pro směnu je dobré mít například větší množství zlatých prstýnků, které člověk na tržištích snadno smění za zeleninu, maso,.. S papírovými penězi toho člověk při krizi nenakoupí;-)

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..