Gold

Gold je americký krimi dobrodružný film z dílny režiséra Stephena Gaghana, vycházející ze skutečné události o důlním skandálu Bre-X Mineral Corporation, který se stal v letech 1993. Vypráví příběh o velkém podvodu těžařské firmy, která nalezla v Indonésii obrovské zásoby zlata, na nichž velice zbohatla. Následně po té se přišlo na to, že se jednalo o čistokrevný podfuk a nastal skandál. Hlavní postavou dějství je neúspěšný a zoufalý obchodník Kenny Wells (Matthew McConaughey), který se dává dohromady se zneuznaným geologem Michaelem Acostou (Édgar Ramírez).

Kenny a Michael spojily síly, aby našli bohatství v podobě velkého množství zlata, nacházejícího se v indonéských džunglích vně oblasti Borneu. Roku 1981 pomáhá Kenny provozovat průzkumnou společnost Washoe se svým otcem, ale po jeho smrti se Kennyho podnikání v podstatě rozplynulo. Následně po té odlétá do Indonésie, kde se  náhodou setká právě s Michaelem. Ten Kennyho přesvědčí, aby znovu obnovil svoji podnikatelskou činnost, přičemž se neúspěšný podnikatel vrací do Ameriky, odkud začne financovat svůj důl.

Jenomže nic nejde tak hladce, jak si Kenny představoval. Důlní práce jsou neúspěšné a honba za zlatem se nese ve znamení jednoho problému za druhým. Po mnoha strastech se však daří a dvojice lovců zlata získává to, co po celou tu dobu hledala. Kenny se plný úspěchů vrací do Ameriky, kde si založí zcela novou kancelář.  Jeho osobní růst podpoří také banka Wall Street Bank, jejíž spolupracovníky Kenny přiměl přiletět do Indonésie, aby viděli na vlastní oči jeho nález. Wall Street Bank mu následně umožnila vklad do jeho společnosti 20 000 000 dolarů.

Vše se ovšem rázem ztrácí v neúspěchu a absolutním pádu. Kennyho osobní život jde ke dnu, když začne podvádět svoji přítelkyni Kay. Další postavou hrající důležitou roli v příběhu je Mark Hancock (Bruce Greenwood). Hancockovi jde o koupi části dolu za 300 000 000 dolarů. Kennyho odmítnutí přivodí následky. Jeho důl je totiž zavřen indonéskou vládou. Je zřejmé, že Hancock tahal za nitky a že má vlivné přátele. Celý děj končí podfukem jeho partnera Michaela, koncem s přítelkyní Kay a vyšetřováním FBI.

USA, 2016, 121 min

Režie: Stephen Gaghan

Scénář: John Zinman, Patrick Massett

Hrají: Matthew McConaughey, Édgar Ramírez, Bryce Dallas Howard, Corey Stoll, Toby Kebbell, Rachael Taylor, Bruce Greenwood, Stacy Keach, Michael Landes, Timothy Simons, Bill Camp, Macon Blair, Adam LeFevre, Dylan Kenin, Matthew Page

1 Comment

  1. major napsal:

    Dobře se jim povedlo okrást nejen banky, ale i obyčejné lidi. Takových podvodů ještě do budoucna bude.

Leave a Comment