Investiční mince a slitky

Investiční zlato

Jeden z nejoblíbenějších cenných kovů na světě. Už z dávných dob víme, že ten kdo vlastnil jakýkoliv kousek zlata, byl velice bohatým, uznávaným člověkem. Zlato sloužilo nejen k obchodování, ale také k dominantnímu postavení ve společnosti, vývoje technologie, a v neposlední řadě zlato sloužilo a slouží k módním účelům. Kdy se začalo obchodovat se zlatem, není přesně známo.

Obchodování se zlatem se těší stále veliké oblibě. Je to jakési kouzlo ukládání zlatých peněz za účelem vyššího zisku a zajištění se do budoucnosti. Zlato má svá určitá pravidla nákupu a prodeje, rozdělení zlata podle druhu investice a s tím souvisí jejich výhody a nevýhody investice. Tento článek vám mnoho napoví, jak si správně vybrat – správně zainventovat.

Základní rozdělení zlata podle aktiv:

Hmotná: patří zde jakákoliv forma zlata, ať už jsou to mince, cihly, slitky. Jejich váha je až jednoho kilogramu a jsou vhodné i pro velké investice.

Nehmotná: představují především certifikáty, smlouvy. Nevlastníte tedy nic fyzicky.

zlate-slitky

Investování do zlatých mincí má dva charaktery. A to:

Investiční zlato – investiční charakter

Může mít dvojí podobu: zlaté mince a zlaté slitky

Nejsou kupovány za účelem sběratelským, či numismatických, ale hlavně jako investice. Investičnímu zlatu se také říká alokované zlato a zahrnuje již zmíněné slitky, lidově označovány jako cihly, proutky. Slitky se nejčastěji prodávají podle metrického systému v jedenácti velikostech s vysokou ryzostí (999,9). Vyrábějí se buď litím, nebo ražením. Na celém světě působí zhruba stovka výrobců (rafinérií), ale jen někteří z nich přikládají certifikát o pravosti, ryzosti slitků. Pokud se bude zlato do 10g považovat spíše za dárkový předmět, než za investici, certifikát obdržíte skoro pokaždé. Hmotnost mince je až 1kg a hmotnost slitku je zhruba 20g.

Jaká je nejlepší prodejnost (likvidita)? Čím menší je velikost cihly, tím je lepší prodejnost při prodeji. Ideálním středem jsou cihly velikosti 4. Ideální cena = ideální marže, ideální prodejnost při prodeji.

Investiční mince zvané Krugerrandy: tyto mince patří k nejúspěšnějším a nejznámějším zlatým mincím na světě, které lze směnit kdekoliv na světě. Mince se razí v různých hmotnostech obsahu zlata v minci od 1/10 Oz až  1 Oz Unc. (troyské unce = 31,1 g).

investicni_Krugerrand
Krugerrand 1 Oz, hmotnost 33.9305 g, obsah zlata 917/1000 Au ( 31.104 g )

Pamětní zlato (mince) – pamětní charakter

Pamětní zlato se považuje za zajímavou investiční činnost, ale především sběratelskou. Pro investory znamenají pamětní mince vysoké zhodnocení s nízkým rizikem. Důležitým aspektem při výběru této mince je významná událost, či významná osobnost. Tyto mince lze využít jako zákonné platidlo ve své nominální hodnotě. Obchodují se na numismatických burzách, či aukčních serverech.

Pamětní zlato se dělí do dvou skupin:

Proof: jedná se o špičkovou kvalitu vyrobené mince. Má hladkou hranu a leštěnou poli mince.

Obyčejná: tyto mince jsou běžné kvality, mají vroubkovanou hranu, pole mince není leštěno a jejich cena je mnohem menší než u proof.

Jaké jsou rozdíly mezi nimi?

Investiční mince vydává mincovna, která má dané oprávnění. Na minci je vyražen výrobce, rok výroby, hodnotu, různé motivy, které si investor vyžádal. Razí se ve velkém množství a jejich konečná cena se skládá především z ceny kovu a obchodní přirážky. Tuto minci si může koupit kdokoliv, i laik.

Pamětní mince se razí v daném počtu. Spíše o pár set kusů. Jsou prodávány v ochranném pouzdře s certifikátem o pravosti. Konečná cena se skládá z ceny kovu a numismatické hodnoty, která může být i násobkem ceny zlata. Důležitým faktorem je zachovalost mince a její stáří.

papirnavelkelosiny
Pamětní zlatá mince 2500 Kč – Papírna Velké Losiny, hmotnost: 7,777 g, ryzost 999,9/1000 Au

 

Dobře nakoupit, ale i prodat – obecně

Zlato se dá velice rychle a snadno nakoupit ale i prodat. Tento obchod se dá zprostředkovat pomocí internetových obchodů zabývající se drahými kovy, ale také na burze, či finanční instituce. Zlato se chová obdobně jako měna. Jednou je cena vyšší, poté zase nižší. Najít ideální střed není pro amatéra vůbec jednoduché. Obchodníci se zlatem prodávají, nakupují se skoro stejnou cenovou hladinou. Pokud ale naleznete vyšší nebo mnohem nižší cenu, tento obchod je více než podezřelý. Buďte tedy obezřetní.

Kdy nakoupit a prodat?

Každý má svoji strategií. V průběhu několika let se ustálily určitá pravidla. Kdy nakoupit a prodat je jedna z nejčastějších otázek při investování. Neexistuje však špatná či dobrá odpověď. Důležitá je vaše intuice, zkušenost.

První pravidlo: když nakupovat, tak průběžně. Máte-li dostatek finančních rezerv, je dobré nakupovat i několikrát do roka. Proč? Nemusíme se pokaždé „trefit“ do správné, ideální ceny. Tím, že nakoupíte vícekrát, si můžete eliminovat vaši případnou ztrátu.

Druhé pravidlo: když už musíte z nějakého důvodu prodat, tak jedině v případě, kdy je cena zlata na vrcholu.

Třetí pravidlo: nakupuj levně, prodávej se ziskem.

Čtvrté pravidlo: čím klidnější trh, tím lépe nakupíte.

Páté pravidlo: chcete-li nakoupit více ale jednorázově, pak nejlépe na úrovni dna

Kde nakoupit, prodat zlato

Všechno záleží na vašich finančních možnostech. Máte-li zájem o menší nákup, ideálním místem je kamenný obchod. Získáte tím nejen dobrou cenu, ale také certifikát o pravosti. Dalším prodejním místem je internet. Zde bych ale dával velký důraz na to, abyste si získali co nejvíce informací o dané firmě. Na trhu jich může být stovka, ale jen pár desítek firem jsou seriózní. Finanční instituce. Jeden z nejbezpečnějších obchodů se zlatem vůbec. Je dobré mít „svého“ osobního bankéře, který se prodej, nákupem cenných kovů zabývá a má bohaté, mnoholeté zkušenosti. Burza. Místo s vysokými zisky, ale také hlubokými propady. Bez cenných a dlouholetých zkušeností na burze moc neobstojíte.

Jakákoliv investice přináší s sebou pozitiva i negativa. Čím více budeme o nich vědět, tím lépe se rozhodneme pro danou investicí. Zlato není výjimkou. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody?

Výhody investice

  • zlato patří do skupiny jistot v dnešním finančním a bankovním systému
  • je chráněno před inflací
  • v mnoha zemích je osvobozeno od platby DPH
  • je to nejdéle jediná celosvětová měna, legální platidlo
  • můžete ho rychle, lehce převážet, přenášet
  • zlato fyzicky vlastníte
  • můžete si pořídit i menší množství zlata, od pár gramů

Nevýhody investice

  • musíte počítat s dlouholetou investicí (15 let i více)
  • vyšší náklady na pořízení
  • nutnost vyřídit si pojištění proti krádeži
  • zajistit bezpečný transport
  • největší nevýhodou investice do zlata je to, že nenese žádný úrok. Chcete-li tedy dobře prodat zlato, musíte si najít dobrého kupce

Related Images:

8 Comments

  1. Pingback: Investice do zlata a stříbra nejenom pro bohaté : Zlato

  2. Pingback: American Eagle : Zlato

  3. Pingback: Ostře sledované zlato | Zlato : Zlato

  4. Pingback: Proč je cena zlata stále tak pevná | Zlato : Zlato

  5. Pingback: Bílé zlato | Zlato : Zlato

  6. Pingback: Argor-Heraeus SA: výrobce investičního zlata s více než šedesátiletou tradicí | Zlatokopove.cz

  7. Pingback: Jak se taví zlato? "Zlaté ručičky" nejsou žádoucí! | Zlatokopove.cz

  8. Pingback: Národní zlatý poklad Norska » Zlatokopove.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..