Články

Zlato: Tradiční investice i jistota v době krize

Zlato poutá pozornost a fascinuje lidský rod už několik tisíciletí. Zprvu se využívalo jako platidlo, jeho hodnota však rychle rostla. V 9. století se pak objevila éra tzv. zlatých horeček, kdy zlatokopové procestovali celý svět kvůli tomuto žlutému kovu. A zlato fascinuje i dnes. Stále je jedním z nejvýhodnějších aktiv pro investování. Co činí zlato tak atraktivním a je stále tak výhodnou položkou portfolia?

Člověk nakupující zlato se označuje jako gold bug (zlatý brouk). Investiční zlato se nakupuje především ve formě mincí a slitků (cihel). Zpravidla se zlato nakupuje v gramech nebo tzv. trojských uncích (značí se Oz), přičemž 1 oz je 31,103 gramů. V České republice je investiční zlato osvobozeno od daně

Proč právě zlato?

Investice do zlata je považována za nejjistější investici vůbec. Zlatá investice se hodí pro začátečníky, kteří nedisponují velkým obnosem, i pro zkušené investory. Zlato také představuje velmi výhodnou diverzifikaci portfolia, jelikož bývá bezpečným uchováním hodnoty. Navíc je lehce směnitelné (likvidní) a jeho fyzické vlastnosti nepodléhají zkáze.

Cena zlata a její vývoj

Za posledních deset let se cena zlata pohybovala od 400 USD (zhruba 26 000 Kč) za unci do 1 900 USD (zhruba 32 000 Kč) za unci, přičemž nejvyšší cena byla v červnu roku 2011 a nejnižší pak v lednu roku 2006.

au3650nyb

Faktory ovlivňující cenu zlata

Mezi hlavní faktory, které vývoj ceny zlata ovlivňují patří především kurz amerického dolaru, inflace, světová ekonomická situace a situace na trhu.

Hlavním faktorem je bezesporu americký dolar a jeho kurz. Pokud dochází ke znehodnocování dolaru, cena zlata roste a naopak při zhodnocování dolaru dochází k poklesu ceny zlata.

V případě inflace platí, že čím vyšší inflace tím větší cena zlata (jelikož lidé více investují). Totéž platí v případě finančních, politických a dalších krizích.

Na straně nabídky cenu zlata ovlivňují zlaté rezervy světových centrálních bank, úroveň recyklace a výše roční světové produkce zlata. Na straně poptávky je pak faktorem zejména šperkařství a investiční poptávka po zlatě.

Kdy je tedy dobré investovat do zlata?

V posledních letech cena zlaté unce stále roste a i do dalších let se předpokládá růst kurzu zlata. Růst inflace, pokles produkce zlata a nestabilita dolaru a eura přispívají k růstu ceny zlata a ke zvýšenému zájmu investorů a bank což zvyšuje jeho cenu.

Všeobecně zlato představuje rozumnou a výhodnou investici, obzvlášť v době kdy hrozí problémy na finančních trzích nebo panuje ekonomická nestabilita.

Dokud bude ekonomická situace takto nestabilní, bude zlato stále vyhledávané investory a poptávka (a s tím i cena) poroste.

1 Shares

3 komentáře

  1. Pingback: Úschova zlata – vezměte rozum do hrsti | Zlatokopove.cz

  2. Pingback: Ekonomický kolaps - na co se připravit | Zlatokopove.cz

  3. Pingback: Gold | Zlatokopove.cz

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..