Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Rady a tipy o hledání zlata, naleziště zlata, pomůcky k hledání zlata, průmyslová těžba zlata, aj.
Uživatelský avatar
Hanz
Příspěvky: 17
Registrován: čtv 19. čer 2014 6:30:16

Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od Hanz »

Vazeni kolego, rad bych zde zalozil nove tema. Melo by se tykat prevazne amaterskeho hledani zlata v Cechach a na Morave. Loziska, Vase uspechy a neuspechy, ryzovani zlata, aj.
pyrda
Příspěvky: 30
Registrován: pát 13. čer 2014 16:56:50

Re: Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od pyrda »

Pěkně zpracované video o současném amaterském rýžování zlata na řece Otava pomocí pánve a splavu. Výnosy zlata nejsou velké a pár zlatinek poctivou dřinou se dá vyrýžovat;-)

Uživatelský avatar
dan72
Příspěvky: 15
Registrován: ned 22. úno 2015 18:24:47

Re: Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od dan72 »

Při ražbě tunelu Blanka v Praze byly nalezeny vltavské sedimenty obsahující malé množství zlata. Informace byla však tajena, aby se zabránilo zlaté horečce ;) Výtěžnost prý byla 2 zlatinky na 10 l kbelík zlatonosného sedimentu.
Uživatelský avatar
zlatnik
Příspěvky: 20
Registrován: ned 14. zář 2014 15:42:09

Re: Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od zlatnik »

Někde jsem četl, že při rýžování zlata na Blanici lze v pánvi objevit nugety zlata až o velikosti 15 mm. Ale mám to jen z doslechu, tak to berte s rezervou ;)
pyrda
Příspěvky: 30
Registrován: pát 13. čer 2014 16:56:50

Re: Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od pyrda »

Dnes jsem narazil na tento zdařilý dokument České televize o hledání zlata u nás v Bojovském údolí.

Cesta ke kameni - Cesta za zlatem

Geoložka Veronika Štědrá — Když je geolog náhodou i mistrem světa v rýžování zlata, pak určitě také poradí, kde se u nás dá zlato najít a jak na to?

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1 ... -ke-kameni
MarekV
Příspěvky: 1
Registrován: úte 18. říj 2016 20:33:37

Re: Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od MarekV »

Zdravím,měl bych na místní znalce dotaz,má cenu zkoušet rýžovat na místech kde se nikdy nerýžovalo,respektive o tom nejsou zmínky,mám na mysli Křivoklátsko je tu spousta potůčku zařízlých hluboko do skály,tak si říkám ze by tam mohlo něco být.
Uživatelský avatar
Gagarin
Příspěvky: 36
Registrován: sob 20. zář 2014 6:42:31

Re: Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od Gagarin »

Rýžování zlata - Otava u Horažďovic

Uživatelský avatar
Lucka
Příspěvky: 13
Registrován: pát 15. srp 2014 9:08:09

Re: Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od Lucka »

Pár starých rýžovyšť zlata na severní Moravě o kterých jsem se dočetla v literatuře.

Řeka Opava mezi Vrbnem a Krnovem - spodní vrstva náplavů v hloubce 5 - 10 m obsahuje až 2 g zlata na 1 m3 štěrku (zlatinky o velikosti 0,2 mm)
Černá Opava u Mnichova 1,5 g zlata na 1 m3 štěrku
Náplavy na přítoku Černého potoka u Staré Vody a u Malé Vísky, náplavy potoka Bílé Opavy u Ludvíkova,...
Uživatelský avatar
krizak
Příspěvky: 49
Registrován: ned 28. pro 2014 0:38:03

Re: Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od krizak »

Článek vypráví o hledání zlata v říčce Brtnici v okolí Předína, Opatova a Želetavy na Vysočině. Odhaduje se, že v období středověku se zde podařilo vytěžit okolo 2 tun zlata. Ještě dnes se prý občas dají nalézt ojedinělé zlaté šupinky.

http://jihlava.idnes.cz/zlato-ricka-brt ... zpravy_aku
Uživatelský avatar
beginner
Příspěvky: 12
Registrován: čtv 08. čer 2017 8:20:23

Re: Kde hledat zlato v Cechach a na Morave?

Nový příspěvek od beginner »

Zbytky několika zlatinek z těžby zlata u Křivce u Bezdružic lze ještě dnes nalézt na haldách po dávné těžbě. Těžbě probíhala v lese u Křivce na ploše 1,5 x 0,5 km. Obsah zlata ve vytěženém materiálu ve své době se pohyboval do 0,5 g v 1 m3 písku.
Odpovědět