Investiční mince a slitky

Investiční stříbro

Je používáno od starověku. Symbol bohatství, ale také krásy. Stříbro je z další cenných kovů, které nalezly uplatnění v obchodování. Jeho největší využití je v průmyslovém odvětví, ale také v moderní medicíně. Vyniká dobrými elektrickými a tepelnými vlastnosti, ze všech kovů. Spotřeba stříbra neustále roste, ale mějte na paměti, že jak stříbro, tak zlato jsou kovy s omezeným množstvím přírodního bohatství. U stříbra se uvádí, že se vytěží zhruba za 20 let. Všechno záleží na jen a jen na poptávce.

Obchodování se stříbrem se stále těší oblibě, ale v porovnání se zlatem, zaostává. Je to jen setina obchodu oproti zlatu. A přitom stříbro je také dobrou investicí a pojistkou proti inflaci. Pro laiky, je investování stříbra jednou velkou záhadou. Avšak pro investory, cenným bohatstvím. Největší výhodou stříbra je velká poptávka. Používá se všude, kde se jen podíváte. A vlastního snad každý. Víte kde? telefon, televize,  CD, DVD a jiná spotřební elektronika. Zlato takovou poptávku a využití nemá.  Přinášíme vám pár cenných informací, pokud se rozhodnete pro stříbrné investování.

stribro

Základní rozdělení stříbra podle aktiv:

Hmotná: jakákoliv forma stříbra, něco co můžeme fyzicky vlastnit. Jsou to mince, slitky, šperky, mediale

Nehmotná: papírové stříbro. Jsou to certifikáty, akcie apod.

 

Formy stříbra

Fyzické investiční stříbro

Označuje se za fyzické stříbro, které má tu nejvyšší čistotu a zároveň jasně danou váhu. Obvyklá ryzost stříbra je 999,9/1000 a hmotnost se uvádí v troyských uncích (OZ). 1 OZ = 31,1 g.  Mezi fyzické investiční stříbro patří mince, slitky (cihly).

Stříbrné investiční mince

Stříbrné investiční mince dělíme na sběratelské a investiční.

Ceny sběratelských mincí mají nejen hodnotu stříbra, ale také historickou. Ať už je to rok výroby, výrobce, či významná událost. Mince se sběratelskou hodnotou se zabývá numismatika. Jejich prodej a nákup je dost složitý. Kde není prodejce, není ani kupec.

Investiční mince obsahují standardně 1 OZ. Nejvýznamnější mince jsou American Silver Eagle, nebo American Silver Buffalo. Jedná se o mince, kdy cena je daná jen ryzosti/ hmotnosti stříbra a jeho obchodování je jednodušší, než u stříbrné mince sběratelské. Nemusíte se zabývat jeho historickou hodnotou. Může nastat i situace, kdy investiční mince se změní na sběratelskou.

American-Eagle

American-Eagle1

Stříbrné slitky

Čistota/ryzost stříbra u slitků je obvykle 999,9 a vyrábějí se ve větších hmotnostech než mince. Jsou vyráběny tak, aby se daly snadno uchovat. Nejčastěji v podobě cihel, které nejsou nějak leštěny, či jinač technologicky upravovány. Každá cihla má svůj původ. Na něm musí být uvedena váha, sériové číslo, výrobce a v neposlední řadě čistotu. Stříbrné slitky se vyrábějí litím.

Jejich váhy se označují buď v uncích (obvykle 1 OZ, 10 OZ, 100 OZ) a v gramech (obvykle 50 g, 100 g, 250 g, 500 g, 1 kg, 2 kg, 10 kg).

Papírové stříbro

Už samotný název napoví, že se obchoduje jen papírově, tedy nic, co byste fyzicky vlastnily. Nákup a prodej se často odehrává na burze. Největší poptávkou po papírovém stříbře je ve formě spoření. Jedná se o dlouhodobou investici a její náklady na pořízení jsou malé. Spořit můžete i malých částek. Nevýhodou u papírového stříbra je fakt, že pokud by všichni majitelé těchto certifikací chtěli současně směnit za fyzické stříbro, tak je takový objem nereálný.

Co není investičním stříbrem

Medaile

Největší rozdíl mezi stříbrnou mincí a stříbrnou medailí je v tom, že medailemi nedá platit. Nejsou oficiálním platidlem a nevyrábí se ve velkých objemech. Medaile mají spíše sběratelský charakter. Avšak i zde můžete výhodně prodat, či nakoupit.

Šperky

Šperky často mají uměleckou hodnotu, kterou nelze nikdy stanovit. Cena se může lišit, jak podle původu, tak výrobce, ale i samotného ztracování, či obsahu stříbra. Často se setkáváme s tím, že jsou šperky jen postříbřeny, či mají malou ryzost. Šperky slouží jako módní doplněk. Ať už jsou to vlasové doplňky, či náramky, prsteny a jiné.  Jsou vyráběny v malém množství. Pokud je budete chtít prodat ať už ve zlatnictví, či i bazaru, musíte počítat s tím, že jeho výkupní cena bude pod cenou. Cena za citovou ztrátu, vám nikdo nezaplatí.

Kde nakoupit, prodat stříbro

Je mnoho společnostní, které se zabývají prodejem a nákupem stříbra. Ať už jsou to kamenné obchody, bazary, klenotnictví, burza či větší společnosti. Důležité je, abyste nekupovali „zajíce v pytli.“ Vaši pojistkou proti špatné koupi, je jednak certifikát o pravosti, ale také že jste nenaletěli kupci, prodejci, který od vás koupil, prodal stříbro za velmi nízkou cenu. Vždy je dobré se informovat o aktuálních cenách stříbra. Nejste-li dostatečně informován o nejlepších možnostech prodeje, nákupu stříbra, můžete se obrátit na celosvětové firmy, které obchodují s drahými kovy a nabízejí bezplatné informace a dlouholeté zkušenosti.

Jakákoliv investice přináší s sebou pozitiva i negativa. Čím více budeme o nich vědět, tím lépe se rozhodneme pro danou investicí. Jaké jsou tedy výhody a nevýhody?

Výhody investice do stříbra

 • stříbro patří do budoucích jistot
 • je chráněno před inflací
 • stříbrné slitky a mince můžete použít na spoření
 • dá se směnit v každé zemi
 • v průmyslu má vysokou poptávku
 • můžete ho rychle, lehce převážet, přenášet
 • stříbro fyzicky vlastníte
 • můžete si pořídit i menší množství stříbra už od pár set korun

Nevýhody investice do stříbra

 • musíte počítat s dlouholetou investicí
 • vyšší náklady na pořízení
 • při koupi je zatíženo 21% DPH

Related Images:

4 Comments

 1. Pingback: American Buffalo : Zlato

 2. Pingback: Raritní nálezy stříbra | Zlato : Zlato

 3. Pingback: Britannia | Zlatokopove.cz

 4. Pingback: Argor-Heraeus SA: výrobce investičního zlata s více než šedesátiletou tradicí | Zlatokopove.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..