Investiční mince a slitky

Krugerrand

Jedná se o první moderní investiční minci světa, která byla poprvé vyražena 1967 v mincovně South African Mint v Jihoafrické republice. Krugerrand se stal i přes uvalené embargo, v letech 1986 až 1994, na dovoz těchto mincí do USA a zemí evropského společenství, nejrozšířenější světovou zlatou investiční mincí.

Název mince Krugerrand vznikl slovním spojením. První část svého jména získal od prezidenta búrské provincie T. P. Krugera. Druhá část vznikla od názvu jihoafrické měny rand.

investicni_Krugerrand

Na lícní straně mince je vyobrazen portrét Paula Kruger s opisem SUID – AFRIKA – SOUTH AFRICA. Na rubu je zobrazena antilopa skákavá s opisem KRUGERRAND a skutečný obsah zlata FYNGOUD – FINE GOLD.

Mince vyniká výrazným červeným zabarvením, způsobené poměrně vysokou příměsí mědi. Ryzost mince je 916,667/Au. Minci Krugerrand lze zakoupit v běžném nebo sběratelském provedení (proof). Investiční mince byla do roku 1980 ražena pouze velikosti 1 Oz. V současnosti je ražena ve velikostech 1/10 Oz, ¼ Oz, ½ Oz, 1 Oz (31,1 g).

Krugerrand velikost 1 Oz  
Hmotnost 33,93 g
Průměr 32,77 mm
Síla 2,84 mm
Ryzost 916,667 Au

Related Images:

3 Comments

  1. Pingback: Investiční zlato : Zlato

  2. Pingback: Rand Refinery – Zlatokopove.cz

  3. Pingback: Krugerovo zlato, pravda nebo mýtus? | Zlatokopove.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..