Historie a zajímavosti

Krugerovo zlato, pravda nebo mýtus?

„Namísto radosti byste měli plakat, protože tohle zlato způsobí, že naše zem nasákne krví“, prohlásil Paul Kruger poté, co v jihoafrickém Transvaalu došlo k objevení bohatých nalezišť zlata. A skutečně zanedlouho v zemi vypukly na svou dobu nevídaně kruté války, ve kterých se střetly jihoafrické republiky búrských osadníků s  Britským impériem.

Kdo byl Paul Kruger?

Paul Kruger, celým jménem Stephanus Johannes Paul Kruger, byl v letech 1883 – 1902 prezidentem Transvaalu, jedné z búrských republik. Tak trochu připomíná rytíře smutné postavy. Ve snaze zabránit porážce Búrů, se pokusil burcovat Nizozemí, Francii a Německo, ale nakonec sám zemřel ve švýcarském exilu. Nás, ale zajímá, jak jeho postava souvisí s pokladem, který nese jeho jméno?

investicni_Krugerrand
Zlatý investiční Krugerran s portrétem Paula Krugera
Rok 1889 – jak to začalo?

Paul Kruger na počátku války, nařídil, aby se vytěžené zlato převáželo do mincovny. Zde se z něj razily mince s 95% podílem čistého zlata. Dnes se cena těchto mincí pohybuje na aukcích okolo 600 liber za kus. Peníze byly primárně určeny na nákup zbraní v Evropě. Do Evropy však nikdy neměly dorazit.

Dne 4. 6. 1901 bylo zlato zváženo a dáno do beden. Ty se převážely z mincovny k vlaku, těsně před vpádem britské armády. Transport probíhal před zraky celého města a tak obsah beden nezůstal utajen. Zlatý náklad ujížděl do Mosambiku, kde se Paul Kruger chtěl nalodit. Náklad však nedorazil a Kruger nakonec odjel do Evropy bez peněz. Co se s nimi stalo? Na tuto otázku by mohl odpovědět Fritz Duquesne.

Fritz Duquesne - černý panter ze stepi

Klíčovou osobou v otázce krugerova zlata se stal jeden z velitelů Búrské armády Fritz Duquesne. Jeho motivací byla silná nenávist k Britům, protože díky jejich politice „spálené země“, přišel o farmu a část rodiny. Duquesne se nabídl, že bude poklad chránit.

Frederick_Joubert_Duquesne
Frederick Joubert Duquesne

Zlato bylo údajně naloženo do třiceti vozů a výprava se vydala na cestu, která trvala dva týdny. Transport pokračoval hluboko do stepi a úspěšně se vyhýbal Britům. Nebezpečí však číhalo uvnitř. Na odlehlém tábořišti se vojáci rozhodli, že poklad získají pro sebe a svého velitele zavraždí. Tomu se však podařilo uprchnout a také schovat miliony Paula Krugera.

Pravděpodobné místo pokladu

Fritz Duquesne později popsal, že miliony ve zlatých mincích zakopal v jeskyni nedaleko transavaalského městečka Ermelo. Předpokládal, že pokud Búrové válku vyhrají, peníze vykope a odveze do Pretorie, v opačném případě zůstane jejich vlastníkem. Tomu, ale osud nechtěl. Duquesne byl dopaden Brity a odeslán do internačního tábora na Bermudách. Do vlasti se již nikdy neměl vrátit.

Zlatá horečka

A tak již od roku 1902 trvá zlatá horečka. Mince s hlavou Paula Krugera, jejichž hodnota by se dnes dala vyčíslit v miliardách jihoafrických randů, stále čekají na své nalezení. Jen občas se najdou šťastlivci, kteří tu a tam vykopou několik mincí ze známého pokladu. Všechny tyto nálezy jsou lokalizovány v okolí městečka Ermelo, nedaleko solného jezera.

gold-513062_1920

Stále tedy zbývá odpovědět na otázku. Kam černý „panter ze stepi“ zlato zakopal a bylo zlata skutečně tolik, nebo Fritz Duquesne lhal?

Related Images:

2 Comments

  1. Zajímavý příběh. Viděl jsem v Tv o tom dokument a vypadá to, že spousta zlata je ještě rozeseta a zakopána v zemi. Jen ho najít;-)

  2. Pingback: Krugerrand – Zlatokopove.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..