Články

Čistění stříbrných předmětů

Před každý leštění je nutné stříbrné předměty umýt. Tímto krokem zamezíte poškrábání předmětu při leštění, kdy i malé zrnko písku může na předmětu způsobit poškození. Nikdy však nemyjte stříbrné předměty obsahující kostěné nebo slonovinové části v horké vodě! Pozor i na předměty obsahující různé kovy. Na čistění je nutné zvolit jiný způsob.

Stříbrné předměty myjeme v horké mýdlové vodě. Poté předměty opláchneme horkou  vodou a ihned utřeme měkkým hadrem.  Zabráníme tak vzniku skvrn. V případě, že kov je zašlý, použijeme po umytí průmyslově vyráběnou leštěnku na stříbro.

Při leštění stříbných předmětu je ideální si obléknout bílé bavlněné rukavice, které chrání stříbro před působením kyselin z kůže. Na leštění stříbra je dobré použít dlouhodobě působící leštěnku na stříbro. Leštěnku nanášíme a čistíme měkkým hadříkem. Pravidelně po ušpinění ji měníme. Na závěr vylštíme předmět měkkým hadříkem. Zdobené části stříbrných předmětu čistíme měkkým kartáčkem. A doleštíme mekkým kartáčem na vlasy. Pokud máme předmět vyleštěný, tak jej znovu umyjeme a následně vyleštíme měkkou látkou.

Pozor u leštění postříbřených předmětů! S každým leštěním dochází k ubytku postříbřené vrstvy obzvláště na hranách. Ideální je proto takové předměty čistit máčením v roztoku, které odstraňují sirníky bez porušení vrstvy stříbra. U předmětů, kde již došlo poškození postříbřené vrstvy ponecháme předmět v roztoku pouze krátkou dobu.

Pro čistění postříbřených předmětů použijeme plastový lavor, který vysteleme hlinikovou folií. Jako roztok použijeme půl šálku sody na prádlo, který rozpustíme v litru horké vody. Po jedné až dvou minutách předmět pomocí dřevěných nebo plastových kleští z roztoku vyjmeme. Pokud nejsme spokojeni s výsledkem, lze postup opakovat. Při práci použivejte gumové rukovice, ale pozor stříbra se s nimi nedotýkejte, mohli by na povrchu zanechat stopy. Předmět po vyjmutí opláchneme vodou a ihned vyleštíme do sucha.

Related Images:

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..