Články

Potřeby pro hledání zlata

Zlato je od pradávna jeden z nejvzácnějších kovů a postupy, jak je získat, se vyvíjejí stále dál. Pojďme si v následujícím textu přiblížit ty, které může využít i jednotlivec.

Nejznámější a nejrozšířenější metodou je rýžování. Zlato je v některých případech vyplavováno z ložiska a odnášeno řekou, ve které se usazuje v sedimentu na dně. Sediment se vloží do kovové pánve a kroužením jsou z něj vyplavovány lehčí částice, až zůstane drahý kov. A co k takové činnosti potřebujeme?

V prvé řadě je to velká hledačská kovová pánev obloukového tvaru, ve které provádíme vyplavování. Je lepší sebou mít i pánve různých velikostí, pro přehlednost v různých druzích sedimentu. Další pomůckou je síto, které pomůže oddělit hrubší sediment předtím, než jej umístíte do pánve. Nesmíme opomenout ani krumpáč a lopatu kvůli prokypření dna v místě, kde rýžujeme, abychom se snadněji dostali ke starším usazeninám.

Pokud nám bude přát štěstí, upotřebíme i zbytek vybavení zlatokopa, kterým je pinzeta, lupa a nádoby na zlato. Samotné zlatinky, kousky zlata nesené řekou, jsou velmi malé. Proto spíše než do prstů, je snáze uchopíme pinzetou a pod lupou si ověříme, zda je to námi hledaný kov. Pro skladování zlatinek jsou vhodné drobné plastové nádoby opatřené zátkou.

Druhá metoda, podstatně modernější, je hledání zlata za pomoci detektoru kovů. U tohoto zařízení máte výhodu, že je použitelné i na pátrání po jiných pokladech. Takže pokud vás přestane bavit zlato, můžete vyrazit kupříkladu po stopách starých mincí nebo válečných trofejí. Pro samotné hledání zlata však detektor poskytuje neocenitelnou pomoc, kterou nelze opomíjet.

A kolik za to utratíte? Vybavení pro rýžování zlata si opravdu zručný hledač může udělat i doma, nicméně pokud ho z pochopitelných důvodů chcete zakoupit, celá sada vás jen zřídka vyjde nad 1500 korun. U detektoru kovu je to ovšem jiná částka. Cena začíná na 16 000 Kč, a pokud chcete opravdu kvalitního pomocníka, klidně můžete zaplatit i okolo 70 000 Kč. Ať už se rozhodnete jakkoliv, to nejdůležitější nekoupíte – štěstí a dobré oko při vybírání vhodné lokality!

Related Images:

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..