Historie a zajímavosti

Rekordní nuggety zlata

Během historie hledání zlata bylo objeveno několik rekordních přírodních kusů zlata (nuggetů). Bohužel přesné a ověřené informace z těžby máme až z období 19 století. Je téměř jisté, že velké valouny zlata se nacházely jak ve starověku, tak i ve středověku.

Zde je výčet těch největších zlatých hrud, které byly přesně zváženy a podle nepsané tradice svými nálezci pojmenovány. Většina těchto unikátních zlatých nuggetů pochází z Austrálie. První zdokumentovaná rekodní zlatá hrouda pochází z roku 1857. Byla nalezena zlatokopy na Bakery Hillu ve Victorii v říční naplavenině. Dostala jméno Welcome a její hmotnost byla více než 68 kg. Další velký nugget z téhož roku o hmotnosti 54,21 kg dostal jméno Blanch Barklay, nugget o hmotnosti 53,40 kg nesl jméno Precions, nugget o hmotnosti 50,35 kg dostal jméno Canadian. V roce 1869 v Australii v Mollagulu byl nalezen zlaty nugget o hmotnosti 71,03 kg. Byl pojmenován Welcome Stranger. Byl však ihned svým nálezcem roztaven.

nugget Welcome Stranger

Největší kus zlata v historii byl objeven až v roce 1872 v lokalitě Hill End u Bathurstu v Novém Jižním Walesu. Jedná se o rudný blok o rozměrech 1,45 x 0,66 x 0,05 m o váze 233 kg s obsahem 92 kg. zlata. Tento kus rudy nese název Holtermannův a Bayerův vzorek.

Holtermannův a Bayerův vzorek

Další významnější nález australského nuggetu je znám z roku 1931. Jednalo se nugget o hmotnosti 35,18 kg a získal jméno Golden Eagle. V roce 1980 u Wedderbunu objevil amatérský zlatokop nugget o hmotnosti 27,2 kg, který nálezce pojmenoval Hand of Fate.

Velké zlaté nuggety byly vytěženy nejen v Australii, ale i ve zlatých dolech v Serra Pelada v Brazilii. Zde byl vytěžen kus zlata o hmotnosti 62 kg. V oblasti Aljašky nebo Arizony dosahují největší zlaté nuggety maximální hmotnosti okolo 2,6 kg. V Rusku na Sibiři byl objeven zlatý nugget o hmotnosti 14,15 kg. V Čechách jsou nálezy nuggetů o poznání skromnější. Ale i tak se povedlo na sklonku 19. století nálézt dva velké nuggety ve Zlatých Horách o hmotnosti 1,78 kg a 1,38 kg. Bohužel se do současnosti tyto dva nuggety nedochovaly a byly roztaveny.

Jelikož jsou velké zlaté hroudy v přírodě vzácné, skoro to vypadá, jako by již ty největší kusy byly objeveny. Pomocí detektorů kovů se ještě občas větší nugget zlata podaří nalézt, ale chce to notnou dávku štěstěny.

Related Images:

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..