Články

Rekordní nuggety zlata

Během historie hledání zlata bylo objeveno několik rekordních přírodních kusů zlata (nuggetů). Bohužel přesné a ověřené informace z těžby máme až z období 19 století. Je téměř jisté, že velké valouny zlata se nacházely jak ve starověku, tak i ve středověku.

Zde je výčet těch největších zlatých hrud, které byly přesně zváženy a podle nepsané tradice svými nálezci pojmenovány. Většina těchto unikátních zlatých nuggetů pochází z Austrálie. První zdokumentovaná rekodní zlatá hrouda pochází z roku 1857. Byla nalezena zlatokopy na Bakery Hillu ve Victorii v říční naplavenině. Dostala jméno Welcome a její hmotnost byla více než 68 kg. Další velký nugget z téhož roku o hmotnosti 54,21 kg dostal jméno Blanch Barklay, nugget o hmotnosti 53,40 kg nesl jméno Precions, nugget o hmotnosti 50,35 kg dostal jméno Canadian. V roce 1869 v Australii v Mollagulu byl nalezen zlaty nugget o hmotnosti 71,03 kg. Byl pojmenován Welcome Stranger. Byl však ihned svým nálezcem roztaven.

nugget Welcome Stranger

Největší kus zlata v historii byl objeven až v roce 1872 v lokalitě Hill End u Bathurstu v Novém Jižním Walesu. Jedná se o rudný blok o rozměrech 1,45 x 0,66 x 0,05 m o váze 233 kg s obsahem 92 kg. zlata. Tento kus rudy nese název Holtermannův a Bayerův vzorek.

Holtermannův a Bayerův vzorek

Další významnější nález australského nuggetu je znám z roku 1931. Jednalo se nugget o hmotnosti 35,18 kg a získal jméno Golden Eagle. V roce 1980 u Wedderbunu objevil amatérský zlatokop nugget o hmotnosti 27,2 kg, který nálezce pojmenoval Hand of Fate.

Velké zlaté nuggety byly vytěženy nejen v Australii, ale i ve zlatých dolech v Serra Pelada v Brazilii. Zde byl vytěžen kus zlata o hmotnosti 62 kg. V oblasti Aljašky nebo Arizony dosahují největší zlaté nuggety maximální hmotnosti okolo 2,6 kg. V Rusku na Sibiři byl objeven zlatý nugget o hmotnosti 14,15 kg. V Čechách jsou nálezy nuggetů o poznání skromnější. Ale i tak se povedlo na sklonku 19. století nálézt dva velké nuggety ve Zlatých Horách o hmotnosti 1,78 kg a 1,38 kg. Bohužel se do současnosti tyto dva nuggety nedochovaly a byly roztaveny.

Jelikož jsou velké zlaté hroudy v přírodě vzácné, skoro to vypadá, jako by již ty největší kusy byly objeveny. Pomocí detektorů kovů se ještě občas větší nugget zlata podaří nalézt, ale chce to notnou dávku štěstěny.

4 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..