Články

Zlato prodáte v každém koutě světa

DRAHÉ KOVY, ALTERNATIVA SPOŘENÍ V posledních dnech všichni ekonomové s hrůzou sledují vývoj burzy v Čínské lidové republice a následky, které s sebou nese tamější dramatický pád hodnoty akcií. Obrovští světoví investoři přišli během dne o miliardy dolarů a zdá se, že propad pokračuje. Proto se investoři více než kdy jindy obracejí ke drahým kovům.

Ty jsou totiž trvalým uchovatelem hodnoty, dají se koupit i prodat všude na světě.

Jsou pojistkou v době, kdy je nejistá měna i ekonomická situace. Zlato je v tomto ohledu pro dlouhodobé investování ideální.

Třpytí se i stříbro

Zajímavou investiční možností je však také stříbro a takzvané platinové kovy (platina, palladium nebo rhodium). Kromě velkých finančních dravců je zlato navíc vhodné i pro menší či začínající investory. Je vhodné investovat v malých částkách, společnosti nabízejí slitky již od velikosti jednoho gramu, mezi nejoblíbenější však patří troyská unce, což je přibližně 31,1 gramu.

Vždy je dobré rozkládat nákup drahých kovů do delšího horizontu, aby se případné výkyvy v ceně případně vykryly. Doporučujeme tedy nakupovat menší hmotnosti, ale častěji.

Klíčovou součástí procesu nákupu investičních drahých kovů je výběr prodejce. Pokud je nabídka příliš výhodná, měl by zájemce zbystřit pozornost, většinou se za ní skrývá něco negativního, nějaké nepříjemné překvapení, které se nemusí odehrát hned při nákupu, ale třeba při zpětném prodeji slitků. Obzvláště při prvním nákupu je důležité vybrat si spolehlivého partnera, na nějž se lze s důvěrou obrátit ve všech fázích obchodní operace.

Jakým způsobem najít spolehlivého partnera pro investici do drahých kovů?

Zvolte renomovanou společnost s dlouhou historií, zkušenostmi v oboru a finančním zázemím, které zaručí dostatečnou likviditu při zpětném prodeji slitků. Výhodou je, když prodej investičních kovů není hlavní činností společnosti a drahé kovy zpracovává i jinak. To je přínosem především u výkupu, protože v případě velkého zájmu o likviditu drahých kovů vybraný prodejce nemá problém použít tyto kovy případně ve své další výrobě. P Společnost by měla prodávat pouze investiční zlato prokázaného původu a kvality. Dodat by jej měla co nejdříve po úhradě, zákazník by se měl vyvarovat další objednávky, dokud neobdrží dříve objednaný slitek.

Prodávající společnost by měla být přímo napojena na rafinérii. Informaci lze ověřit přímo na webových stránkách rafinérie, aby v řetězci bylo co nejméně distribučních článků.

Společnost by měla nabízet i menší slitky pro drobnější střadatele. Je to bezpečnější než dlouhodobější postupné spoření, kde například hrozí, že prodávající firma skončí dříve, než střadatel dosáhne cílové částky.

Pokud se investor rozhodne zlato ponechat v trezoru prodávající společnosti, měl by k němu mít přístup.

Může se tak přesvědčit, že zlato opravdu vlastní fyzicky, a ne pouze virtuálně. Jednou za čas by se měl osobně přesvědčit, že je jeho uskladněné zlato v pořádku.

Libor Křapka
Autor je manažer investičních drahých kovů ve společnosti SAFINA.

1 Shares

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..