Články

Bílé zlato

Při pořizování šperků často dřív či později vyvstane otázka, jaký materiál zvolit. Nezáleží pouze na vzhledu, nýbrž i na ceně, která se od použitého materiálu odvíjí. Stále větší oblíbenosti se v poslední době těší tzv. „bílé zlato“. Šperky z bílého zlata jsou podobné těm stříbrným, ale celkový dojem je mnohem efektnější. Šperk je výraznější, zářivější a v neposlední řadě také o něco těžší než šperk stříbrný. Velmi časté jsou dnes snubní prsteny z bílého zlata, náušnice, či řetízky. Bílé zlato je velice elegantní, a od stříbra ho rozpoznáte jednoduše na základě puncovní značky, kterou máte možnost si na vyžádání zkontrolovat ve zlatnictví.

punc-bile-zlato
Česká puncovní značka zlata

Budeme-li mít zájem o koupi šperku z bílého zlata… Uvedená ryzost bude například 14 karátů (punc 585/000), což znamená, že v daném šperku je z 1000 dílků drahého kovu 585 dílků zlata. Zbytek je tvořen příměsí dalších drahých kovů, které vylepšují vlastnosti (odolnost, jas, barva, apod.). U klasického žlutého zlata se nejčastěji jedná o příměs mědi, zatímco u bílého zlata je příměsí nikl, palladium nebo také stříbro. Samotné bílé zlato totiž není bílé, ale spíše šedé barvy. Pro adekvátní barvu je nutné šperk pokrýt vrstvičkou rhodia, které dodá lesk, stříbřitou barvu, a díky své tvrdosti chrání před mechanickým poškozením.

Při koupi je vhodné dát si pozor na některá zlatnictví. Často se totiž do prodeje dostane šperk, který je z klasického žlutého zlata, pouze pokrytý rhodiem, které se po čase setře a zákazník pak přijde reklamovat neestetický žlutobílý skvrnitý prsten. Předejít této situaci můžeme jednoduchým opatřením. Při koupi šperku si na paragon necháme vypsat šperk (prsten, řetízek, aj…) „z bílého zlata“. Prodávat porhodiované žluté zlato totiž není protizákonné, avšak prodávat žluté zlato jako zlato bílé, už můžeme klasifikovat jako klamání spotřebitele. V tomto případě máte nárok na vrácení peněz. Kupujte tedy šperky pouze u osvědčených a spolehlivých prodejců.

Šperky z bílého zlata jsou dnes bezproblémově dostupné. Ceny jednodušších prstýnků začínají okolo 2 500 Kč. Zásnubní prsteny pak okolo 5 500 Kč. Pokud je ale Vaším záměrem dobrá investice, najdete bez problému i kousky v řádech desítek tisíc korun.

snubni-prsteny-bile-zlato
Snubní prsteny z bílého zlata

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..