Historie a zajímavosti

Národní zlatý poklad Norska

Před zahájením útoku německé armády na Norsko dne 9. 4. 1940 vážil norský národní poklad 50 tun zlata. Norská vláda si byla vědoma možnosti napadení země a podnikala nezbytné kroky k ochraně norského zlata. Zlato bylo uloženo do 818 beden po 40 kg, 685 beden po 25 kg a zlaté mince byly uloženy do 39 sudů po 80 kg. Vše bylo pečlivě zváženo a zaevidováno a uschováno v hlavním trezoru Norges Bank v Oslu.

Po napadení země Německem, bylo norské zlato z Osla, za dramatických odvezeno na nákladních automobilech a na několik dní bylo uloženo do trezoru banky Lillehammeru. Rychle postupující německá armáda se blížila k Lilehammeru.

Dne 19. 4. padlo rozhodnutí evakuovat zlato vlakem do přístavu  Andalsnes. Kvůli ochraně vlaku a nebezpečí německého bombardování byl vlak se zlatem neustále přesunován. Část norského zlata byla 25. 4.  naložena v Andalsnes na britský křižník HMS Galetea a úspěšně převezena do Velké Británie.

Další část zlata měl vyzvednou britský křižník HMS Glasgow v Molde. Z důvodu bombardování města se podařilo naložit na křižník HMS Glasgow pouze plánovanou polovinu zlata. Zbývajících 10 tun zlata, které se nepovedlo naložit na křižník HMS Glasgow, putovala z Molde do Tromse parníkem Driva.  Kvůli náletům německé Luftwaffe nebylo na parník Driva naloženo 30 beden zlata. Tyto bedny byly odvezeny nákladními auty do Gjemnes. Zde byly bedny se zlatem doloženy na parník Driva. Během plavby byl parník Driva soustavně napadán letounu Luftwaffe. Kapitán měl obavy, že bude parník na volném moři potopen. Proto aby uchránil cenný náklad, tak najel lodí na břeh. Zlato bylo z parníku Driva přeloženo na několik rybářských lodí, které zlato odvezli do Tromso.  V Tromso bylo zlato přeloženo na křižník HMS Glasgow a odvezeno do Velké Británie.

Poslední část norského zlata o hmostnosti 19 tun byla v Harstadu naložena na britský křižník HMS Entersprise. Na křižník během cesty do Velké Británie několikrát útočily letouny Luftwaffe. I přes tyto nesnáze se křižníku podařilo dorazit 29. 5. do Greenocku.

O úspěšnosti evakuace norského zlata svědčí, že během celé dobrodružné akce, bylo ztraceno pouze několik zlatých mincí. A to při krádeži zlata posádkou na palubě křižníku HMS Glasdow.

20 zlatých norských korun z roku1902, Prodáno na ebay za US $1,066.45

Veškeré zachráněné norské zlato bylo na pokyn exilové norské vlády převezeno z Británie do USA a Kanady. Zde bylo zlato uloženo a používáno na výdaje exilové vlády. V roce 1987 bylo do Norska repatriováno 9 tun zlatých mincí. Z tohoto množství bylo prodáno 700 kg zlatých mincí numismatickému obchodu Oslo Mynthadel. V roce 2004 Norsko prodalo 25 tun zlatých slitků uložených v USA.

Related Images:

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..