Články

Proč je cena zlata stále tak pevná

Každý, co se alespoň trošku zajímá o peníze ví, že si cena zlata již po tisíciletí uchovává svou hodnotu. Je pravda, že se zrovna v poslední době cena zlata trošku propadla, nicméně jde jen o výkyv a postupem času se cena zlata zase vrátí do standardu.

Hlavní důvod

Čím je to ale způsobené, že je cena zlata tak pevná a vyplatí se do něj investovat? Hlavním důvodem je to, že jsou zlatem podložené všechny peníze. Zlato tedy již z principu musí mít pevnou hodnotu a nemůže se nijak extrémně a kolísavě měnit. Když už dojte u zlata ke změně hodnoty, tato změna je globální a změnu pocítí všichni po celém světě. Zlato také netrpí na žádné inflace a nepřesné spekulace.

Další důvody

Druhým důvodem může být samotná pověst zlata. Již od pravěku je zlato magický a specifický kov, jež je znamením bohatství. Jen tohle povědomí o síle zlata způsobí, že si ho jak prodejci, tak kupci váží a nebojí se za něj zaplatit. Částečně je to také dané tím, že na celé zemi není zlata zase tak mnoho, a proto jde o vzácný kov. Těžba samotného zlata je velice problematická a náročná. I při vynaložení veliké práce získáme pouze malé množství zlata. Právě to dělá ze zlata kov s velikou hodnotou a stálou sílou.

Souhra náhod určitých událostí ale v poslední době způsobila pokles ceny zlata. Může za to hlavně snížený odběr materiálů Číny kvůli ekonomickým problémům. Tento cenový propad by se měl ale v budoucnu zase spravit.

Jak je na tom stříbro

Stříbro je také poměrně hodnotné, ale není tak stále jako zlato. O proti zlatu stříbro vždy bude méně cenné, a proto si nikdy nedokáže udržet tak stálou hodnotu. Stříbrem hlavně nemáme podložené peníze, což je další z důvodů.

0 Shares

One Comment

  1. Pingback: Zlato v dobách socialismu | Zlatokopove.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..