Články

Rand Refinery

Rand Refinery Limited je jednou z celosvětově největších rafinérií. Jedná se o jihoafrickou společnost, která byla založena Chamber of Mines již v roce 1920 v Germistonu, konkrétně v provincii Gauteeng, a to za účelem zpracování zlata vytěženého v Jihoafrické republice. Místo bylo vybráno díky své výhodné poloze ve středu těžební oblasti a zároveň díky tomu, že disponovalo potřebným zázemím, mezi které patřila i železnice. Název Rand je odvozen od Witwaterstrand, což je jihoafrický horský pás.

rafinece_zlata

Bank of England, tedy centrální banka Velké Británie, dosud musela rafinaci surového zlata provádět přímo v Londýně, proto došlo k založení soukromé místní společnosti. Objem zlata do dnešních dnů vytěženého společností Rand Refinery Limited představuje celých 30 % světových zásob zlata od starověku.

Rafinérie se aktuálně věnuje produkci mincí, ražených a litých cihel a rovněž dodává polotovary určené k dalšímu zpracování v průmyslu. Zlaté slitky odpovídají nejpřísnějším standardům londýnského Good Delivery, to znamená, že s nimi lze bez obtíží obchodovat na všech světových trzích.

zlaty_slitek_20g

Jeden z porfolia výrobků Rand Refinery Limited patří dnes již bezmála k legendárním produktům. Je jím Krugerrand, což je v současnosti nejrozšířenější zlatá mince, která je zároveň považována i za nejlikvidnější. Zajímavostí je, že sice oficiálně nemá nominální hodnotu, nicméně ve své domovině má statut platidla. V roce 1967 se stal vůbec prvním moderní investiční mincí. Měl za úkol podpořit jihoafrický trh se zlatem. Název mince je odvozen od jména prezidenta dnes již zrušené provincie Transvaal Krugera. Jeho portrét se dodnes nachází na lícní straně. Na rubu je vyobrazena antilopa skákavá, což je jihoafrický národní symbol. Často se vydávají neoficiální mince, které jsou jeho podobou inspirovány.

investicni_Krugerrand

A byl to právě Krugerrand, který zároveň podnítil vznik i dalších následujících investičních mincí, například australského Nuggetu v roce 1986 nebo kanadského Maple Leaf z roku 1979.

Adresa:

Rand Refinery (Pty) Limited
Refinery Road,
Industries West,
Germiston

Brožura Rand Refinery v anglickém jazyce

Related Images:

2 Comments

  1. Pingback: Jak se taví zlato? "Zlaté ručičky" nejsou žádoucí! | Zlatokopove.cz

  2. Pingback: Krugerrand – Zlatokopove.cz

Leave a Comment

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..